Skopiuj CSS

Podróżnik

niedziela, 24 sierpnia 2008
Gdzieś na pustkowiach tunezyjskiego Sahelu (czyli krainy stepowo - sawannowej, gdzie roślinność śródziemnomorska przechodzi w półpustynną) znajduje się Kairouan. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to jedno z najświętszych miast islamu z największym w Afryce Meczetem. Możesz jechać raz do Mekki lub kilka razy do Kairouanu. Zakres obowiązków dobrego muzułmanina tym samym się wyrówna.
Na zdjęciu pd-zach. część mediny z pięknym śneiżnobiałym cmentarzem. Zrobiłem ujęcie tylko z jego częścią, bo można dostać oczopląsu.niedziela, 16 marca 2008Może tego nie widać, ale pasterz który zawędrował do studni w jednej z okresowych dolin Wadi w Czadzie - uśmiecha się. Google oferuje jeszcze większe zbliżenie. Patrzy w niebo i się uśmiecha. Czyżby wiedział

(Znalezione w wykop.pl)

piątek, 07 grudnia 2007


Czyli odkryłem amapy.atlas.cz

czwartek, 27 września 2007

Zmiana krajobrazów. Patelnia pustynna wnętrza Azji, płynące ku południu rzeki, zagrodzone łańcuchem Himalajów, tworzą rozlewiska i jeziora.


Wyżyna Tybetańskawyżyna w Azji, położona na północ od Himalajów. Ponad jej płaskowyżem o wysokości 4500 m n.p.m. do 5000 m n.p.m. wznoszą się pasma górskie takie jak Himalaje, Kunlun, Karakorum. Zajmuje powierzchnię 2,5 mln km². Wyżyna Tybetańska jest wyżyną lessową o kilkusetmetrowej grubości.


Jej nazwa pochodzi od Tybetu, który w całości leży na jej obszarze. Jest ona bardzo ogromna. Klimat Wyżyny Tybetańskiej jest wybitnie kontynentalny. Średnie temperatury zimą wahają się w granicach od +9 do -13°C (choć często zdarzają się mrozy poniżej -20°C), zaś latem średnie temperatury utrzymują się w zakresie od +10 do +27° z dużą amplitudą między dniem i nocą.Miejscowa ludność wywodzi się od wędrownych plemion, które wyemigrowały na wschód z obszarów Azji Środkowej i osiedliły się na Wyżynie TybetańskiejV wieku n.e. Tybetańczycy są spokrewnieni z mieszkańcami współczesnej Birmy.
okołoStara legenda głosi, że to od niej rozpczęło się życie . Jest wiele takich legend, powstało nawet wierzenie "Tybatualua". Ludzie wierzą, że to w Tybecie urodził się Jezus i stamtąd przybył do Europy. Legenda o niebiańskim Tybetańczyku nakierowuje nas na trop pierwszych ludzi w tym miejscu. Tam podobno istnieją miejsca, w których temperatura rośnie w tempie (1 stopien co 1 min.)i tak do 50, a potem znowu spada o jeden stopien na minutę do ok. -44 stopni Celsjusza.
(dane: wikipedia.pl)


wtorek, 08 maja 2007


Jakiś czas temu niemiecki magazyn GEO opublikował badania ankietowe, które dowodziły, że większość Europejczyków, gdyby miała możliwość postawienia willi w dowolnym miejscu Europy, zrobiłaby to na stokach, półwypach, wyspach jeziora Garda we Włoszech. idealny mikroklimat, rzeźkie powietrze, dużo słońca, cud widoki. W tyle zostało Lazurowe Wybrzeże oraz Chorwacja. Przychylam się...
WWW: ( ) Hotele nad Jeziorem Garda ( )

(uwaga wiadomość techniczna: Zdjęcie otoczone zieloną owódką da się powiększać!)
środa, 20 grudnia 2006

 

Trwa polska wyprawa zimowa na Nanga Parbat (8125 m) jeden z najtrudniejszych do zdobycia szczytów Planety. Relacje z wyprawy można obejrzeć/posłuchać w Teleekspresie TVP oraz poczytać na wyprawy. A tutaj zachęcam kliknąć aby zobaczyć masyw w całej okazałości w cudownej rodzielczości. [NASA earth imaging]

sobota, 30 września 2006

Hiszpania. Rewia osobliwości i różnych tożsamości narodowych. Kraj, zjawisko. Jeszcze w latach 60tych ubiegłego stulecia jedna z najuboższych krain Europy. Od wstąpienia do unii Europejskiej wzorowy przykład gospodarności i rozwoju. Hiszpania oczywiscie wiele zawdzęcza swojej geografii, która czyni ją jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów w Europie. Tylko tutaj można zejść z plaży, gdzie prażyło słońce i po kilkudziesieciu minutach znaleźć się na stokach narciarskich, pokrytych świeżym śniegiem. Tylko tutaj można zobaczyć fiordy, które kończą się w polach winnic. Tutaj można obserować wydmy, małe pustynie, stepy i półpustynie, gdzie brakuje rzek oraz cyrki i stawy polodowcowe. Zapraszam do skromnej acz fascynującej galerii satelitarnej. Hiszpania z kosmosu.


 
  
Pola oliwkowe a Andaluzji.
 Widzimy zdjęcie zrobione w lipcu oraz w grudniu. Widać, ze zima zeszła z gór w doliny i narobiła rolnikom niemało szkód.

 
Dwa największe miasta Hiszpanii. Barcelona, ze słynnym Stadionem Olimpijskim, imponująca swoim ładem i porządkiem oraz Madryt - miasto jak na europejskie warunki niezbyt stare, jednak rozrastające się tak dynamicznie, jak mało która stolica. Widoczna jest starówka i park De Requiro

 
Hiszpania to również kraj wciąz dzikiej przyrody. Gwaldakiwir (po lewej) aby dostać się do Atlantyku, musi przebić się przez piaszczysty pas wydm brzegowych, uprzednio tworząć gigantyczne rozlewiska, o wielkości naszego województwa Opolskiego. Ebro natomiast (po prawej) to rzeka, niosąca niesamowite ilości ziemi i skał z wnętrza półwyspu. Dlatego tak spaktakularnie tworzy zobrazowaną deltę.

 
Turystyka to motor napędzający gospodarkę tego kraju. Szaleństwo wokół Ibizy rozpętało się kilkanaście lat temu. Teraz jest to jedna więlka wyspa - impreza. Natomiast Marbella na południowym wybrzeżu, to symbol boomu budowlanego w Hiszpanii. To właśnie tutaj powstaje najwięcej domów, willi, posiadłosci dla ludzi z całej Europy.

 
Hiszpania to też starożytność. A starożytność to Rzymianie. Ich obecność jest widoczna z przepięknym Kadyksie. Jak również Fenicjan, którzy założyli tu port. Okno na świat za słupami Herkulesa. Granada natomiast to przykład pięknego, warownego miasta arabskiego i ich najwieksza spuścizna na tym półwyspie. Alhambra

 
Hiszpańskim Górnym Śląskiem jest Asturia. Po odkryciu w XIX wieku sporych pokładów węgla kamiennego i rud żelaza, okręg ten przerodził się w czarną, robotniczą ziemię. Na zdjęciach widzimy kombinat górniczy w Gijon, największym mieście regionu oraz kopalnię i hutę w Oviedo, stolicy.

 
Rolnictwo nie ma tu łatwo. Na Mesecie panuje niezbyt atrakcyjny klimat. Dlatego wykorzystuje się każdy kawałek ziemi i nawadnia się go w możliwie najbardziej oszczędny sposób. Na pierwszym zdjeciu pola w kształcie okręgów, powstałe wokół studni. Na drugim maksymalne wykorzystanie każdych płaskich terenów w dolinach rzek w górzystej Katalonii.

 
Myli się ten kto sądzi, że najwyższe na Półwyspie Iberyjskim są Pireneje. Otóż najwyższa jest Sierra Nevada na słonecznym południu, a jej kulminacja - Mulhacen (3478 m n.p.m.), najwyższą górą Europy, gdyby nie było Alp. Choć wiadomo, że Pireneje (prawe zdj.) swoje zajmują.

 
Nowa Hiszpania to kraj postępu. PKB rośnie gwałtownie, bezrobocie spadło od kilkunastu lat o kilkanaście procent. Na zdjęciu widzimy powstającą od zera nową handlowo - usługową dzielnicę Saragossy oraz olbrzymią fabrykę symbolu motoryzacji hiszpańskiej - Seata, koło Barcelony.


 Ciekawe linki: Ogromna baza zdjeć z róznych regionów Hiszpanii ( ) SpainMaster, strona podróżnicza ( ) Polski portal o Hiszpanii ( ) Wczasy

czwartek, 31 sierpnia 2006


Radocyna jeszcze do 1947 roku była Łemkowską wsią, która rozciągała się w dolinie Wisłoki od głównego grzbietu karpackiego na długości 2 kilometrów. Pod koniec lat 20-tych nastąpił szybki rozwój wsi; funkcjonowała szkoła, powstała czytelnia im.Kaczkowskiego, istniały dwa sklepy (jeden łemkowski, jeden żydowski), działał wiejski teatr. W tym okresie prawie cała ludność przeszła na prawosławie, przy kościele grekokatolickim pozostały jedynie dwie rodziny najbardziej związane z księdzem unickim; wybudowano tymczasową świątynię prawosławną (obok cerkwi unickiej, która na mocy konkordatu z 1925 roku pozostawała mieniem kościoła katolickiego i nie mogła być wykorzystywana przez prawosławnych).
w 1936 roku we wsi mieszkało 435 prawosławnych, 2 grekokatolików, rodzina żydowska prowadząca sklep, rodzina cygańska zajmująca się kowalstwem oraz żołnierze Straży Granicznej wraz z rodzinami (wioska znajdowała się na zachodnim brzegu Wisłoki, natomiast strażnica usytuowana była po stronie przeciwnej). Podczas II-giej wojny światowej w dawnej polskiej strażnicy stacjonował niemiecki oddział Grenzschutzu.
W 1945 roku większość mieszkańców w wyniku agitacji sowieckiej oraz przymusu władz miejscowych, wyjechała do Związku Sowieckiego - osiedlono ich w okolicach Krzywego Rogu - rozczarowani chcieli wrócić na ojcowiznę ale udało się to tylko jednej rodzinie.
Ostatni akt tragedii Łemków z Radocyny to rok 1947; w ramach Akcji Wisła wysiedlono ostatnie rodziny na tzw. Ziemie Zachodnie. Opuszczona wieś stała się rajem dla złodziei. W 1955 roku rozebrano zarówno cerkiew grekokatolicką jak i prawosławną czasownię. Nawet w dniu dzisiejszym bez trudu można odnaleźć miejsce po cerkwi unickiej a pośród traw i opadłych liści można wypatrzeć kolorowe kafle podłogowe świątyni. W latach 50-tych powróciły do Radocyny dwie rodziny łemkowskie, zamieszkując w remontowanym przez siebie budynku szkolnym; w 1973 roku zostały jednak zmuszone do wyjazdu (do dnia dzisiejszego budynek szkoły jest jedynym, który zachował się w Radocynie).
Dziś ta piękna dolina Wisłoki na całej swej długości kilku kilometrów pozostaje niezamieszkana a o jej istnieniu przypominają liczne ślady domostw, ogrodów oraz innej działalności człowieka, które są bez trudu widoczne dla wprawnego obserwatora.


[Tekst pochodzi z portalu Beskid-Niski. Serdecznie polecam tą stronę. Grafika naomiast została opracowana na podstawie danych z super portalu Wrota Małopolski a konkretnie z jego serweru GISowego. Zapraszam do oglądania]

wtorek, 02 maja 2006

Największa wyspa świata - Grenlandia, pozwala Danii być w czołówce najwiekszych krajów globu. Połączona jest z ogromnym lodem Arktyki. Do czasu... Kto wie czy za setki, tysiące lat nie odkryje przed nami swojego prawdziwego oblicza. Oblicza wyspy żywej i zielonej, jak opisywli ją Wikingowie. Stanowiła ona dla nich główną baze wypadową do Ameryki Północnej. Bo chyba zdajecie sobie sprawę, ze oni pierwsi odkryli ten kontynent? Przynajmniej od strony wschodniej, bo od zachodniej Chińczycy ;)

 
 
 

Ciekawe strony: Relacja z podróży na Grendlandię.
Fascynująca relacja polskiego małżeństwa, mieszkającego na lodowej wyspie.
Strona polskich miłośników tej tajemniczej wyspy.
I jeszcze przewodnik, wczasy nietuzinkowe - gwarantowane

piątek, 14 kwietnia 2006

Zamieszkaj w Dubaju. Najszybciej rozwijajacym się i bajecznie bogatym mieście świata arabskiego. Lub też całego świata.
Założone w XVIII w. miasto w ciągu ostatnich dwudziestu lat przeżyło bardzo intensywny rozwój.
Warto zobaczyć: wieżę hotelu Burj Al Arab, mierzącą 327 m i będącą jedną z najwyższych budowli Środkowego Wschodu, widoczną na fotografii poniżej. Obecnie realizowanych jest wiele inwestycji, jak np. The Palm - sztuczna wyspa w kształcie palmy, określana już teraz mianem ósmego cudu świata, będzie tak jak Wielki Mur Chiński, kolejną budowlą widziana z kosmosu. Wyspa ma wymiary 5 x 5 km i składa się z 17 "liści palmowych" oraz "pnia" łączącego ją z lądem. Pierwszą wyspę The Palm już ukończono, w budowie jest kolejna. Poczytajcie, pooglądajcie tutaj. Warto!
Wiele przemawia za tym, że mamy najbogatsze miasto świata. Bezsprzecznie. Przykładowe inwestycje w tym największym placu budowy na świecie, wahają się od 500 mln dolarów do kilku miliardów. A jest ich kilkadziesiąt! Że o słynnym audi A8 szejka Dubaju nie wspomnę. Wspomniały MazusyOto miasto w całej krasie. I praktyczny poradnik dla chętnych ( i kasiastych )

 
1 , 2