Skopiuj CSS
poniedziałek, 18 grudnia 2006

 

Wulkan Mayon na Filipinach należy do grupy najbardziej śmiercionośnych narżedzi zbrodni w rękach matki natury. Dlaczego? między innymi dlatego, że znajduje się w bliskim sąsiędztwie terenów gęsto zamieszkałych rpzez ludzi. A moze na odwrót? Oto artykuł na temat jednej z katastrof łączacych się również z tym wulkanem. Akurat ta to kolaż sił ziemi i nieba. Na zdjeciach stan przed i po kataliźmie. Kliknij aby powiększyć. Przy okazji polecam ciekawą stronę o wulkanach

bUDRYK

Czyli samodzielny rodzynek z Ornontowic, miejscowości na obrzeżach Aglomeracji Śląskiej. ( ) WWW ( )

sobota, 30 września 2006

Hiszpania. Rewia osobliwości i różnych tożsamości narodowych. Kraj, zjawisko. Jeszcze w latach 60tych ubiegłego stulecia jedna z najuboższych krain Europy. Od wstąpienia do unii Europejskiej wzorowy przykład gospodarności i rozwoju. Hiszpania oczywiscie wiele zawdzęcza swojej geografii, która czyni ją jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów w Europie. Tylko tutaj można zejść z plaży, gdzie prażyło słońce i po kilkudziesieciu minutach znaleźć się na stokach narciarskich, pokrytych świeżym śniegiem. Tylko tutaj można zobaczyć fiordy, które kończą się w polach winnic. Tutaj można obserować wydmy, małe pustynie, stepy i półpustynie, gdzie brakuje rzek oraz cyrki i stawy polodowcowe. Zapraszam do skromnej acz fascynującej galerii satelitarnej. Hiszpania z kosmosu.


 
  
Pola oliwkowe a Andaluzji.
 Widzimy zdjęcie zrobione w lipcu oraz w grudniu. Widać, ze zima zeszła z gór w doliny i narobiła rolnikom niemało szkód.

 
Dwa największe miasta Hiszpanii. Barcelona, ze słynnym Stadionem Olimpijskim, imponująca swoim ładem i porządkiem oraz Madryt - miasto jak na europejskie warunki niezbyt stare, jednak rozrastające się tak dynamicznie, jak mało która stolica. Widoczna jest starówka i park De Requiro

 
Hiszpania to również kraj wciąz dzikiej przyrody. Gwaldakiwir (po lewej) aby dostać się do Atlantyku, musi przebić się przez piaszczysty pas wydm brzegowych, uprzednio tworząć gigantyczne rozlewiska, o wielkości naszego województwa Opolskiego. Ebro natomiast (po prawej) to rzeka, niosąca niesamowite ilości ziemi i skał z wnętrza półwyspu. Dlatego tak spaktakularnie tworzy zobrazowaną deltę.

 
Turystyka to motor napędzający gospodarkę tego kraju. Szaleństwo wokół Ibizy rozpętało się kilkanaście lat temu. Teraz jest to jedna więlka wyspa - impreza. Natomiast Marbella na południowym wybrzeżu, to symbol boomu budowlanego w Hiszpanii. To właśnie tutaj powstaje najwięcej domów, willi, posiadłosci dla ludzi z całej Europy.

 
Hiszpania to też starożytność. A starożytność to Rzymianie. Ich obecność jest widoczna z przepięknym Kadyksie. Jak również Fenicjan, którzy założyli tu port. Okno na świat za słupami Herkulesa. Granada natomiast to przykład pięknego, warownego miasta arabskiego i ich najwieksza spuścizna na tym półwyspie. Alhambra

 
Hiszpańskim Górnym Śląskiem jest Asturia. Po odkryciu w XIX wieku sporych pokładów węgla kamiennego i rud żelaza, okręg ten przerodził się w czarną, robotniczą ziemię. Na zdjęciach widzimy kombinat górniczy w Gijon, największym mieście regionu oraz kopalnię i hutę w Oviedo, stolicy.

 
Rolnictwo nie ma tu łatwo. Na Mesecie panuje niezbyt atrakcyjny klimat. Dlatego wykorzystuje się każdy kawałek ziemi i nawadnia się go w możliwie najbardziej oszczędny sposób. Na pierwszym zdjeciu pola w kształcie okręgów, powstałe wokół studni. Na drugim maksymalne wykorzystanie każdych płaskich terenów w dolinach rzek w górzystej Katalonii.

 
Myli się ten kto sądzi, że najwyższe na Półwyspie Iberyjskim są Pireneje. Otóż najwyższa jest Sierra Nevada na słonecznym południu, a jej kulminacja - Mulhacen (3478 m n.p.m.), najwyższą górą Europy, gdyby nie było Alp. Choć wiadomo, że Pireneje (prawe zdj.) swoje zajmują.

 
Nowa Hiszpania to kraj postępu. PKB rośnie gwałtownie, bezrobocie spadło od kilkunastu lat o kilkanaście procent. Na zdjęciu widzimy powstającą od zera nową handlowo - usługową dzielnicę Saragossy oraz olbrzymią fabrykę symbolu motoryzacji hiszpańskiej - Seata, koło Barcelony.


 Ciekawe linki: Ogromna baza zdjeć z róznych regionów Hiszpanii ( ) SpainMaster, strona podróżnicza ( ) Polski portal o Hiszpanii ( ) Wczasy

wtorek, 12 września 2006>>Pokaż więcej ( ) Zgliszcza WTC ( ) Strefa Zero ( ) Wśród kolorów ( ) Przed tragedią ( ) Pentagon
piątek, 08 września 2006
Posiadłości znanych ludzi świata showbiznesu, należą do najczęściej wyszukiwanych obiektów w różnego rodzaju programach satelitarnych. Przynajmniej jeśli chodzi o Amerykanów. Ale jest na co popatrzeć! Na patelni Los Angeles i:
   
   ( )      Nicolas Cage       ( )       Clint Eastwood       ( )      Leonardo di Caprio     ( )     Playboy's House     ( )
środa, 06 września 2006

Wśród tysięcy pomysłów z zastosowaniem GE jeden przykuł moją szczególną uwagę. Pewien montrealczyk postanowił odwiedzić swoją strefę jezykową w Europie. Zaplanował podróż, wycieczke w każdym szczególe, po czym... pokazał to z kosmosu. Wszystko okraszone adekwatną ścieżką dźwiękową. Polecam serdecznie. Tym samym otwieramy nową kategorię. Video

czwartek, 31 sierpnia 2006


Radocyna jeszcze do 1947 roku była Łemkowską wsią, która rozciągała się w dolinie Wisłoki od głównego grzbietu karpackiego na długości 2 kilometrów. Pod koniec lat 20-tych nastąpił szybki rozwój wsi; funkcjonowała szkoła, powstała czytelnia im.Kaczkowskiego, istniały dwa sklepy (jeden łemkowski, jeden żydowski), działał wiejski teatr. W tym okresie prawie cała ludność przeszła na prawosławie, przy kościele grekokatolickim pozostały jedynie dwie rodziny najbardziej związane z księdzem unickim; wybudowano tymczasową świątynię prawosławną (obok cerkwi unickiej, która na mocy konkordatu z 1925 roku pozostawała mieniem kościoła katolickiego i nie mogła być wykorzystywana przez prawosławnych).
w 1936 roku we wsi mieszkało 435 prawosławnych, 2 grekokatolików, rodzina żydowska prowadząca sklep, rodzina cygańska zajmująca się kowalstwem oraz żołnierze Straży Granicznej wraz z rodzinami (wioska znajdowała się na zachodnim brzegu Wisłoki, natomiast strażnica usytuowana była po stronie przeciwnej). Podczas II-giej wojny światowej w dawnej polskiej strażnicy stacjonował niemiecki oddział Grenzschutzu.
W 1945 roku większość mieszkańców w wyniku agitacji sowieckiej oraz przymusu władz miejscowych, wyjechała do Związku Sowieckiego - osiedlono ich w okolicach Krzywego Rogu - rozczarowani chcieli wrócić na ojcowiznę ale udało się to tylko jednej rodzinie.
Ostatni akt tragedii Łemków z Radocyny to rok 1947; w ramach Akcji Wisła wysiedlono ostatnie rodziny na tzw. Ziemie Zachodnie. Opuszczona wieś stała się rajem dla złodziei. W 1955 roku rozebrano zarówno cerkiew grekokatolicką jak i prawosławną czasownię. Nawet w dniu dzisiejszym bez trudu można odnaleźć miejsce po cerkwi unickiej a pośród traw i opadłych liści można wypatrzeć kolorowe kafle podłogowe świątyni. W latach 50-tych powróciły do Radocyny dwie rodziny łemkowskie, zamieszkując w remontowanym przez siebie budynku szkolnym; w 1973 roku zostały jednak zmuszone do wyjazdu (do dnia dzisiejszego budynek szkoły jest jedynym, który zachował się w Radocynie).
Dziś ta piękna dolina Wisłoki na całej swej długości kilku kilometrów pozostaje niezamieszkana a o jej istnieniu przypominają liczne ślady domostw, ogrodów oraz innej działalności człowieka, które są bez trudu widoczne dla wprawnego obserwatora.


[Tekst pochodzi z portalu Beskid-Niski. Serdecznie polecam tą stronę. Grafika naomiast została opracowana na podstawie danych z super portalu Wrota Małopolski a konkretnie z jego serweru GISowego. Zapraszam do oglądania]

niedziela, 28 maja 2006

Kliknij na dowolny stadion i przenieś się tuż nad niego! ( 9 miast spośród 12 gospodarzy mundialu. tylko na ziemia.blox.pl! )

   
Hamburg                                                Gelsenkirchen                                        Stuttgart

  
Norymberga                                            Kaiserslautern                                       Dortmund

  
Berlin                                                       Hannover                                               Monachium

piątek, 12 maja 2006

Tak wygląda jedna z zuluskich wiosek. Na jakim prawie lokowana? Zawsze fascynowały mnie mikroświaty.

 

Sobota jest dniem targowym w Kenii. oraz w Syudanie. Tu sprzedają wyroby rzemieślnicze a tu natomiast zboże. Oj jak kolorowo. I wiele do szczęścia nie potrzeba.

czwartek, 11 maja 2006

 

Stada hipopotamów w dorzeczu Rzeki Zambezi. Jeden zakończył swoje życie i przeobraził się w wystawną wieczerzę dla sępów. Znajdź go...

 

Bydło przeprawia się przez martwą rzekę. A tutaj stado bawołów i biały "nalot"