Skopiuj CSS
sobota, 30 września 2006

Hiszpania. Rewia osobliwości i różnych tożsamości narodowych. Kraj, zjawisko. Jeszcze w latach 60tych ubiegłego stulecia jedna z najuboższych krain Europy. Od wstąpienia do unii Europejskiej wzorowy przykład gospodarności i rozwoju. Hiszpania oczywiscie wiele zawdzęcza swojej geografii, która czyni ją jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów w Europie. Tylko tutaj można zejść z plaży, gdzie prażyło słońce i po kilkudziesieciu minutach znaleźć się na stokach narciarskich, pokrytych świeżym śniegiem. Tylko tutaj można zobaczyć fiordy, które kończą się w polach winnic. Tutaj można obserować wydmy, małe pustynie, stepy i półpustynie, gdzie brakuje rzek oraz cyrki i stawy polodowcowe. Zapraszam do skromnej acz fascynującej galerii satelitarnej. Hiszpania z kosmosu.


 
  
Pola oliwkowe a Andaluzji.
 Widzimy zdjęcie zrobione w lipcu oraz w grudniu. Widać, ze zima zeszła z gór w doliny i narobiła rolnikom niemało szkód.

 
Dwa największe miasta Hiszpanii. Barcelona, ze słynnym Stadionem Olimpijskim, imponująca swoim ładem i porządkiem oraz Madryt - miasto jak na europejskie warunki niezbyt stare, jednak rozrastające się tak dynamicznie, jak mało która stolica. Widoczna jest starówka i park De Requiro

 
Hiszpania to również kraj wciąz dzikiej przyrody. Gwaldakiwir (po lewej) aby dostać się do Atlantyku, musi przebić się przez piaszczysty pas wydm brzegowych, uprzednio tworząć gigantyczne rozlewiska, o wielkości naszego województwa Opolskiego. Ebro natomiast (po prawej) to rzeka, niosąca niesamowite ilości ziemi i skał z wnętrza półwyspu. Dlatego tak spaktakularnie tworzy zobrazowaną deltę.

 
Turystyka to motor napędzający gospodarkę tego kraju. Szaleństwo wokół Ibizy rozpętało się kilkanaście lat temu. Teraz jest to jedna więlka wyspa - impreza. Natomiast Marbella na południowym wybrzeżu, to symbol boomu budowlanego w Hiszpanii. To właśnie tutaj powstaje najwięcej domów, willi, posiadłosci dla ludzi z całej Europy.

 
Hiszpania to też starożytność. A starożytność to Rzymianie. Ich obecność jest widoczna z przepięknym Kadyksie. Jak również Fenicjan, którzy założyli tu port. Okno na świat za słupami Herkulesa. Granada natomiast to przykład pięknego, warownego miasta arabskiego i ich najwieksza spuścizna na tym półwyspie. Alhambra

 
Hiszpańskim Górnym Śląskiem jest Asturia. Po odkryciu w XIX wieku sporych pokładów węgla kamiennego i rud żelaza, okręg ten przerodził się w czarną, robotniczą ziemię. Na zdjęciach widzimy kombinat górniczy w Gijon, największym mieście regionu oraz kopalnię i hutę w Oviedo, stolicy.

 
Rolnictwo nie ma tu łatwo. Na Mesecie panuje niezbyt atrakcyjny klimat. Dlatego wykorzystuje się każdy kawałek ziemi i nawadnia się go w możliwie najbardziej oszczędny sposób. Na pierwszym zdjeciu pola w kształcie okręgów, powstałe wokół studni. Na drugim maksymalne wykorzystanie każdych płaskich terenów w dolinach rzek w górzystej Katalonii.

 
Myli się ten kto sądzi, że najwyższe na Półwyspie Iberyjskim są Pireneje. Otóż najwyższa jest Sierra Nevada na słonecznym południu, a jej kulminacja - Mulhacen (3478 m n.p.m.), najwyższą górą Europy, gdyby nie było Alp. Choć wiadomo, że Pireneje (prawe zdj.) swoje zajmują.

 
Nowa Hiszpania to kraj postępu. PKB rośnie gwałtownie, bezrobocie spadło od kilkunastu lat o kilkanaście procent. Na zdjęciu widzimy powstającą od zera nową handlowo - usługową dzielnicę Saragossy oraz olbrzymią fabrykę symbolu motoryzacji hiszpańskiej - Seata, koło Barcelony.


 Ciekawe linki: Ogromna baza zdjeć z róznych regionów Hiszpanii ( ) SpainMaster, strona podróżnicza ( ) Polski portal o Hiszpanii ( ) Wczasy

wtorek, 12 września 2006>>Pokaż więcej ( ) Zgliszcza WTC ( ) Strefa Zero ( ) Wśród kolorów ( ) Przed tragedią ( ) Pentagon
piątek, 08 września 2006
Posiadłości znanych ludzi świata showbiznesu, należą do najczęściej wyszukiwanych obiektów w różnego rodzaju programach satelitarnych. Przynajmniej jeśli chodzi o Amerykanów. Ale jest na co popatrzeć! Na patelni Los Angeles i:
   
   ( )      Nicolas Cage       ( )       Clint Eastwood       ( )      Leonardo di Caprio     ( )     Playboy's House     ( )
środa, 06 września 2006

Wśród tysięcy pomysłów z zastosowaniem GE jeden przykuł moją szczególną uwagę. Pewien montrealczyk postanowił odwiedzić swoją strefę jezykową w Europie. Zaplanował podróż, wycieczke w każdym szczególe, po czym... pokazał to z kosmosu. Wszystko okraszone adekwatną ścieżką dźwiękową. Polecam serdecznie. Tym samym otwieramy nową kategorię. Video