Skopiuj CSS
niedziela, 26 sierpnia 2007Piekło w Grecji bez wątpienia nastąpiło. Sycylia już spłonęła. Dziś warto sie zastanawiać nie nad tym czy przesunięcie granic klimatycznych na północ już nastąpiło lecz nad tym jak szybko postępuje. Moim zdaniem, gdyby pokazać to obrazowo na jakimkolwiek wykresie, jesteśmy świadkami wielkiego skoku. Czy za 50 lat południe Europy stanie się kopią Sahelu?

 
środa, 15 sierpnia 2007


Szwajcarska fundacja "New7Wonders", która niedawno zakończyła spektakularną akcję stworzenia nowej listy siedmiu architektonicznych cudów świata rozpoczyna kolejny plebiscyt. Tym razem do 8.08.2008 wybierzemy nowe cuda natury. Na prestiżowej liście znajdzie się przyrodnicza reprezentantka Polski, ale to zależy m.in. od nas...

Logo akcji / Fot. new7wonders.comPuszcza Białowieska to pod względem unikatowości i oryginalności obszar najcenniejszy dla Polski. Zarówno wśród perełek architektury, jak i skarbów przyrody nie mamy drugiego tak znanego miejsca na świecie. Chodzi głównie o to, że to właśnie ten ponad 150-hektarowy kompleks leśny na granicy Polski z Białorusią reprezentuje nasz kraj w większości przeróżnych wydawnictw książkowych typu "Skarby Ziemi", "Cuda świata", "Największe cuda Europy", "Cuda natury", itd. Ponadto, gdy spojrzymy na zbiorcze opracowania dotyczące najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, to zauważymy, że twierdzi się zgodnie, iż Puszcza Białowieska jest najcenniejszym zbiorowiskiem leśnym na kontynencie. Obok Lasu Szumawskiego na granicy Czech i Niemiec.

Badania pokazują, że świadomość ekologiczna potencjalnych turystów na temat lasu jest właściwa. Białowieża nie jest obiektem zmasowanego najazdu turystów, gdyż marka Puszczy Białowieskiej wyrobiona została na fakcie, że istnieje coś, co równolegle do szybkiego rozwoju cywilizacyjnego, szaleńczej wycinki lasów ostało się i jest "zabytkiem przyrodniczym" (w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Belgia lasy stanowią ok. kilku procent powierzchni kraju w tym ok. 1,2 proc. lasów naturalnych. W przypadku Holandii czy Danii lasów naturalnych prawdopodobnie już nie ma...).

Puszcza Białowieska jest pozostałością po ostatnich na niżu Europy lasach naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Zachowały się tu pierwotne typy ekosystemów, od lat nienaruszone działalnością człowieka. W puszczy rosną imponujących rozmiarów drzewa, pamiętające najdawniejsze dzieje Polski. Bogactwo flory i fauny pozwala na gromadzenie ogromnego materiału genetycznego, dającego w przyszłości możliwość odbudowy zniszczonej przyrody. Czyli Puszcza Białowieska śmiało może być nazwana Amazonią Europy, a ze względu na bogactwo gatunkowe swojej biocenozy jest też potencjalnym skarbem dla genetyków i biologów. Naturalnie kompleks należy do grupy Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Na stronie new7wonders.com czytamy, że fundacja rozpoczęła plebiscyt na siedem największych cudów natury. Pierwszy etap to nominacje, przyznawane przez samych internautów. Czynność ta nie wymaga rejestracji. Należy podać adres e-mail i wpisać siedem propozycji a następnie określić ich rodzaj. Następnie powstanie lista 21 najczęściej proponowanych obiektów, z której wyłoniona zostanie złota siódemka.

W polskim internecie niedawno pojawiła się nieśmiała idea, by wśród nominowanej siódemki umieścić Białowieża Forest, gdyż mówiąc obiektywnie jedynie ten skarb przyrody z Polski ma najbardziej realne szanse na konkurowanie o zaszczytne miano z Wielkim Kanionem Kolorado, Wulkanem Kilimandżaro czy też Sognefjorden w Norwegii. Warunek: Podajemy te cuda, w których powstaniu nie ingerowała ręka ludzka. Są to obiekty geograficzne, namacalne. Tak więc np. zorze polarne czy przypływy i odpływy w Zatoce Foundy odpadają. Internauci, do klawiatury!
No i Australijski Cud - Wielka Rafa Koralowa. Moim skromnym zdaniem niekwestionowany faworyt w plebiscycie
piątek, 10 sierpnia 2007Laos. Bóg rzeki Mekong zieje ogniem...
czwartek, 09 sierpnia 2007A konkretnie samo ekstremum ośrodka niżowego
środa, 08 sierpnia 2007Czyli jednego z najniebezpieczniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych wulkanów na świecie. Wyspa Java, Indonezja. Lokalizacja w googlemaps