Skopiuj CSS
wtorek, 28 czerwca 2005

Z racji mojej nieobecności postanowiłem się odwdzięczyć z nawiązką. Oto kawałek Polski

Tatry w całej krasie. Tu orzeł i się nie wzniesie. Tatry Wschodnie coś za mgłą...

Specjalnie dla mieszkańców Stolicy jedno z najdokłądniejszych zdjęć miasta. może być nieaktualne pod względem ciągów komunikacyjnych bo ma kilka lat.

Gdynia. Bardzo wyraźnie uwidoczniony port. Tam za tydzień Open'er Festiwal Heinekena. A mnie tam nie będzie :(

No i absolutne cudeńko. Zalew Soliński. od teraz "Zielone wzgórza nad Soliną" nie będą jedynie tytułem piosenki pana Szczepanika ;)

20:25, emenefix
Link Komentarze (10) »
niedziela, 19 czerwca 2005
Przerwa z podglądaniu planety. Autor na praktykach terenowych ;) kolejne zdjęcia za kilka dni.
21:44, emenefix
Link Komentarze (6) »
sobota, 18 czerwca 2005

Miasto turystyczne w Egipcie na wybrzeżu Morza Czerwonego. Miasto zostało założone w początkach wieku XX i pełniło rolę osady rybackiej. Jednak od wczesnych lat 80. stało się ważnym ośrodkiem turystycznym i jest ciągle powiększane przez arabskich i zagranicznych inwestorów. Hurghada rozciąga się na około 40 km wzdłuż brzegu Morza Czerwonego i raczej nie sięga daleko w otaczającą miasto pustynię. Idealne miejsce do wypoczynku dla miłośników sportów wodnych: urlopowicze mogą wypoczywać na pięknych plażach i zapomnieć o codzienności w krystalicznie czystej wodzie. Płetwonurkowie odkryją egzotyczną faunę i florę z barwnymi koralami i niezwykłymi gatunkami ryb. Mówi się że to najlepsze miejsce do nurkowania, i podobno w miarę jeszcze na polską kieszeń.

wtorek, 14 czerwca 2005

Setki specyficznych klimatów. Każda dolina ze swoim. Każda dolina ze swoim dialektem, ośrodkiem narciarskim, piwem... Jest coś specyficznego w tych regionach. Tak dobrze znana nam silna tożsamość, pielęgnowanie tradycji, neisamowite widoki. Rzeczywiście piękne jak w reklamie Milki. I między innymi te elementy sprawiają że zaraz po szeroko pojętym wybrzeżu śródziemnomorskim jest to region Europy, zarabiający najwiecej na turystyce.

A propos tematu serdecznie polecam ten adres http://miks.ar.wroc.pl/alpy/alpy.htm

Zwróćcie też uwagę na ten charakterystyczny układ typowo amerykańskiego osiedla. Tzn typowo filmowego :)

poniedziałek, 13 czerwca 2005

Gorąca Pustynia Namib, której brzegi obmywa zimny, wielki antarktyczny Prąd Benguelski, kryje w sobie mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Najwyższe wydmy na świecie o wysokości względnej 350 metrów, kopalnie diamentów, drugi co do wielkości kanion na świecie - Fish River Canyon, na Wybrzeżu Szkieletowym kilkusettysięczne kolonie fok i... pingwiny (!), które właśnie tam żyją, w Afryce. (Południowa Namibia i RPA, ciekawe kto z was założyłby się wcześniej o piwo, że niedaleko od pustyni, w Afryce ). I do tego klimat, zasypywanych przez wydmy, kolonialnych niemieckich miasteczek, położonych nad Atlantykiem.
Na pustyni temperatura sięga 40°C. W nocy jest zimno, nawet do 5°C, podobnie o świcie, ale wraz ze wznoszeniem się słońca bardzo szybko podnosi się temperatura. Pustynia ta ze względu na specyficzny majestat uważana jest za miejsce najpiekniejszych zdjęć satelitarnych.

niedziela, 12 czerwca 2005

Jakiś czas temu w kinach można było oglądać drugą cześć horroru o Anakondach - "Polowanie na krwawą orchideę", rozgrywającego się na Borneo. Generalnie film był jedną wielką bzdurą, bo roiło się w nim od błędów tak jak od monstrualnych Anakond, które na Borneo nie żyją :)  Borneo uważane jest dziś za jedno z najdzikszych miejsc na Ziemi, do końca niezbadanych. Zdjęcie zrobione ewidentnie w porze dzeszczowej, jesienno - zimowej. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego, trzecia pod względem wielkości wyspa świata po Grenladii oczywiście i Nowej Gwinei. Jest stosunkowo górzysta, więc ilość materiału glebowego i skalnego transportowanych rzekami w kierunku morza jest zawsze spora. Praktycznie od października do marca, Borneo może nosić nazwę Wyspy Mętnych Rzek. A może tybylcy jakoś tak ją nazywają :)

Proszę bardzo. Jesteśmy na przeciwległym brzegu od Pentagonu. Ścisłe centrum Waszyngtonu, również prezentuje sie okazale. Ten budynek wieńczący od wschodu waszyngtońskie "pola elizejskie" to... tak, tak, macie racje - to Biały Dom. Jest to jedyny budynek ocenzurowany przez NASA. Im bliżej próbowałem go obejrzeć tym bardziej wieksze pixele zasłaniały go jak w TV zasłaniają twarze podejrzanych.

sobota, 11 czerwca 2005

Widoczne błękitne płaty,w środkowej części zdjęcia, to lodowce na szczycie Kilimanżaro (5895 m) - najwyższego szczytu Afryki. TErn wiecznych śniegów położony najbliżej równika. Naukowcy przepowiadają jednak nieodległą śmierć tego zjawiska. Zdaniem naukowców, główną przyczyną kurczenia się lodowca jest wycięcie większości lasów na stokach Kilimandżaro. Z tego powodu klimat stał się bardziej suchy, a znad góry zniknęły chmury (widoczne na wschodnich stokach), z których spadały obfite deszcze, a wyżej - śniegi, pożywka dla loldowców. Byłaby to wielka strata, nie tylko dla turystów. W warstewkach lodu odkładających się przez tysiące lat na wysokości ponad 5 km zapisana jest bowiem historia klimatu Afryki. W ciągu zaledwie stu lat lodowiec na Kilimandżaro zmniejszył się o 80 proc. i obecnie zajmuje powierzchnię ok. 2 km kw. Istnieje pogląd, że rozwiązaniem jest przykrycie czubka góry białym brezentem, który odbijałby promienie słoneczne. Ostatnio o takim chronieniu swoich lodowców wspominała Szwajcaria i Austria, ale tu kto za to zapłaci? Tanzania?piątek, 10 czerwca 2005

Pierwsze zdjecie z nowej serii. Podglądamy Amerykę, dzięki systemowi USGS ua. Wyobraźcie sobie, ze NASA ma taki podgląd na obywateli USA - z dokładnością do informacji czy grillują kiełbaskę czy skrzydełko. To już może niebawem :) Budynek, widoczny na zdjęciu zna chyba każdy. Zdjecie zostało zrobione kilka miesięcy przed zamachami na Nowy Jork i Waszyngton. Pięciobok o bokach długości 280 metrów, z 28 km korytarzy (!), które łączą biura o powierzchni 344 tys. metrów kwadratowych. Stad wydawane są rozkazy 2,5 milionom osób pracujących dla Armii USA. Patrząc na takie narzędzia w rękach USA (i moich), trudno uwierzyć, że Ossama ibn Laden naprawdę istnieje :)

 
1 , 2