Skopiuj CSS
poniedziałek, 30 maja 2005

Zostańmy, że tak powiem, w klimacie. Na zdjeciu widoczne pasmo Atlasu Wysokiego w Maroko. Na wschód od pasma, żródła uedów, które dają początek największym ciekom wodnym na Saharze. Oczywiscie przejściowym. Maroko to ostanio ukochane miejsce filmowców. Atlas wysoki grał już Hindukusz w "Aleksandrze" Olivera Stone'a a reszta plenerów stanowiła Ziemię Świętą w "Królestqwie Niebieskim" Ridleya Scotta. Poza tym kilkanaście innych filmów. I przychody z tego interesu sięgają setek milionów dolarów.

sobota, 28 maja 2005

Widać diametralną różnicę między terenami kolonizowanymi przez Żydów, kibucami, poszerzającymi się stopniowo na południe w kierunku pustyni oraz enklawą palestyńską, wbitą jak klin, między morze a Izrael, ze skromną, niską zabudową. W lewym dolnym rogu widać fragment Egiptu, skąd przemyca się broń do Palestyny, do walki z Żydami. Zazwyczaj tunelami, podkopanymi pod granicą szmugluje sie kilka kałąsznikowów dziennie. Wobec jednej z najlepiej uzbrojonych armii świata to kropla w morzu.

niedziela, 22 maja 2005

Piękne kolory prawda? Niestety co piękne to nie zawsze prawdziwe. W tym przypadku do odpowieniego podłoża dopasowano wybrane kolory. Czerń to bynajmniej zaschłe formacje magmowe a czerwony (znajdź krater) to goraca lawa. Jest to najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3323 m n.p.m. W prawej części zdjecia widać port Katania. ! 1669 Etna wybuchła z największą siłą. Miasto zostało zniszczone.

sobota, 21 maja 2005

A że akurat przygotowuję się do egzaminu z Meteorologii i Klimatologii :] to prezentuję zdjęcie potężnego huraganu Frances, mijającego Bahamy i napierającego na Florydę. Podobno ubezpieczenia od katastrofalnych wiatrów, są tam najtańsze, a firmy wypłacają i tak jedne z najniższych odszkodowań :D Nic dziwnego, skoro co roku atakuje półwysep od kilku do kilkunastu takich gigantów. Nawet na tym można zarobić...

Miejscowość absolutnie odosobniona. Kilka tysięcy mieszkańców a w promieniu kilkunastu kilometrów tylko lasy.Na zdjęciu widać tylko mały fragment potężnego kompleksu leśnego, unikalnego w skali światowej. Na zdjęciu widać białą krzywą łamaną, która wyznacza granicę polsko-białoruską.

niedziela, 15 maja 2005

Widać je w centralnej części zdjęcia. Jedyny z siedmiu cudów świata, który ocalał. Zaskakująco dokładne, wręcz magiczne parametry budowli, dają niektórym powody do wierzenia w UFO :D. Oficjalna wersja brzmi, że są to piramidy Cheopsa. Na zdjęciu widać także dokładnie praktycznie Egipt w pigułce - rozległe pustynie i wąski pas, możliwy do zamieszkania wzdłuż Nilu. Tu widać fragment Kairu i początek wachlarza delty Nilu.

sobota, 14 maja 2005

Cały czas powszechnym jest fakt, że wojna o Irak była naprawdę wojną o Ropę. Saddam Husain, wycofując sie na początku lat dziewiećdziesiątych z Kuwejtu, kazał podpalić wszystkie szyby. Dziś w okresie niepokojów, rebelianci również posuwają się do podobnych sabotaży, które zatruwają atmosferę. Nierzadko szyby płoną przez wiele tygodni. Często tylko na jednym polu naftowym marnuje się ropa która wypełniłaby baki np wszystkich samochodów w Warszawie

Człowiek nieustannie kreci na siebie bicz. Na zdjęciu widać jak postępuje wycinka lasów wgłąb Amazonii. Lasy o powierzchni ponad 24 tysięcy km2 (tj. więcej niż obszar województwa zachodniopomorskiego) wycięte zostaną w roku 2004 na terenie Amazonii.

piątek, 13 maja 2005

Wybuch wulkanu Św. Helena w USA (18 maja 1980r.) spowodował zsunięcie się ściany tego wulkanu, a w rezultacie obniżenie wysokości o ok. 400m.

18:34, emenefix
Link Komentarze (3) »
czwartek, 12 maja 2005

Z racji dużej wilgotności klimatu góry te są najsilniej zlodowaconym regionem kontynentu. Powstała tutaj największa na świecie poza obszarami polarnymi czasza lodowa tzw. Lądolodu Patagońskiego (ponad 20 tys. km2). Niektóre lodowce schodzą bezpośrednio do Oceanu Spokojnego, a niektóre topnieją i malowniczo przechodzą w okoliczne fiordy i jeziora. Dla niektórych niepojęte może być, że zaledwie kilkaset km na wschód znajdują się pustynie i półpustynie Patagonii.

 
1 , 2