Skopiuj CSS
piątek, 23 grudnia 2005

Popatrzmy z góry na typowy fiord norweski. Z prawej strony widać jęzory szczytowych lodowców czapowych, które w odróżnieniu od lodowców alpejskich nie wyściełają dolin lecz przykrywają szczyty i wysoczyzny. Jest w fiordach jakaś tajemnica, coś niesamowicie intrygującego. Choć bardzo przeszkadzają Norwegom w komunikacji to jednocześnie są wizytówką tego kraju. Śnieg, prawie pionowe ściany, dochodzące czasem do 1000m. Króciutki brzeg. I zimna, lodowata wręcz toń fiordu. Bardzo głębokiego. Średnio ok 25% wód w fiordach nigdy nie doświadczyło oświetlenia światłem słonecznym.

Relacje z wypraw do Norwegii: kajakowa, samochodowa, pod żaglami

niedziela, 18 grudnia 2005

Do najbardziej znanych wulkanów na świecie niewątpliwie należy widoczny powyżej Krakatau. Niski, krępy złoczyńca, mordujący Indonezyjczyków oraz widoczny poniżej Fudżi. Po japońsku Fudżijama. Potężny, śnieżnobiały symbol i śpiący opiekun Japonii.

 

środa, 07 grudnia 2005

Jedna z najpotężniejszych Zatok świata. Otulona przez Kanadę. Zatoka Hudsona. Maj. Kra puszcza. Im bliżej lądu tym dłużej funkcjonuje. W północnej cześci akwenu szczególnie. W czasach traperskich zamarznieta zatoka umożliwiała kolonistom pokonywanie wielu dróg na skróty. Oszczędzali nawet 1000 km!

Kiedy kończy się pustynia a zaczynają góry wiatr wyprawia różne cuda. Tu w Iranie wiatr po konfrontacji z łańcuchem górskim powoduje "artystyczną" cyrkulację, która rzeźbi - usypuje takie rzeczy.

niedziela, 04 grudnia 2005

Z okazji święta górnictwa. Rzut oka na serce kopalni. To akurat "Sośnica-Makoszowy" w Gliwicach. Dziś owocem restrukturyzacji jest neicałę 40 kopalń. Było ich dwa razy więcej. ale węgiel na nowo jest doceniany, więć może idą lepsze czasy? Zapraszam na ciekawą stronę Kompanii Węglowej. Największej firmy górniczej w Europie (Nareszcie mamy coś NAJ)

piątek, 02 grudnia 2005

Czyli jedno z największych bagien w Europie. w 1993 roku powstał Biebrzański Park Narodowy chroni rozległe i prawie niezmienione dolinowe torfowiska z unikalną różnorodnością gatunków roślin, ptaków i innych zwierząt oraz naturalnych ekosystemów. Chroniony teren jest olbrzymi. Powierzchnia Parku wynosi 59223 ha. Tu też znajduje się najbardziej odosobnione od ludzi miejsce w Polsce. Na zdjęciu satelitarnym widzimy rzekę Narew z niezliczonymi meandrami i starorzeczami. Na północ od niej, ciemnozielone Bagna Biebrzańskie.

czwartek, 01 grudnia 2005

Ktoś się Ciebie spyta gdzie są fiordy. Nie ograniczaj się do odpowiedzi "Norwegia". Znacznie piękniejsze i fascynujące są fiordy nowozelandzkie. Ciemna toń Morza Tasmana wbija się w Alpy południowe. To też kraina lodowców. Już. Najsłynniejsze to Franz Josef Glacier, jedyny lodowiec na świecie kończący swój jęzor w lasach deszczowych! (jasnozielony odcień po prawej strtonie), oraz słynny, przepiekny fiord Milford Sound, wraz z jego wodospadami. Fiordy Nowej Zelandii, wąskie doliny wyrzeźbione przez lodowiec i zalane wodami Morza Tasmana zostały w 1990 roku umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z wielu gatunków roślin i zwierząt endemicznych wyłącznie dla Nowej Zelandii kilkaset występuje wyłącznie na terenie Fiordlandu. Tu też Nowozelandczyk, Peter Jacson, kręcił sporo scen do Władcy Pierścieni.