Skopiuj CSS
piątek, 23 listopada 2007Erozja rzeczna na dodatek na terenie gór zrębowych. Gdy te dwie rzeczy razem kooperują, czynią takie cuda.
czwartek, 22 listopada 2007
Mniej więcej tak. To północno - wschodnie, kazachskie wybrzeże Morza Kaspijskiego. Jednego z najbardziej zanieczyszczonych i jednego z najmniej zbadanych. Płytkie wody i poszarpane archipelagi to efekt transgresji. Trude słowo.Przewiduje się, że gazowo - ropne eldorado za kilkadziesiąt lat przeniesie się z Zatoki Perskiej właśnie nad ten basen. Szejkowie z Ałmaty i Samarkandy? To będzie państwo Timura 2.0A tak na marginesie? Czy istnieje zielony płomień?
sobota, 10 listopada 2007W nieckowatym wnętrzu kontynentu australijskiego mamy wszystko. Wszystkie formy erozji i akumulacji, śródlądową deltę, pustynie kaminieste i piaszczyste, rzeki okresowe a nawet busz. Mamy też słone jeziora, których żywot zależy od ilości soli i promieni słonecznych. Im szybciej woda paruje tym szybciej zabiela się solą pustynia.
Takim sposobem tworzą się słone pustynie lub jeziora o smaku rosołu. Tego nieudanego rosołu oczywiście. Na zdjęciu zatopiska solne kilkaset kilometrów na północ od Adelajdy.
czwartek, 08 listopada 2007
Jest na świecie takie miejsce, które z powodzeniem w całości możnaby zaadaptować na park jurajski o ile dojdzie do wskrzeszenia dinozaurów przez genetyków. To Tasmania. Cudownie tajemnicza wyspa, którą 10.000 lat temu transgresja wód oceanicznych skutecznie usamodzielniła i uwolniła od Australii. Do dziś to jeden z najbardziej unikatowych systemów, jak każda wyspa większa. Niestety. Chamstwo rasy ludzkiej również tutaj daje się we znaki. Pierwotny las o specyfice przejściowej (wilgotny a jednocześnie umiarkowany) jest wycinany na potrzebę... gospodarki japońskiej. Latają helikoptery i zrzucają napalm w sam środek lasu. Drzewostan płonie, tworzą się blizny, zktórych skutecznie rusza ciężki sprzęt do wycinania drzew.
95% drewna eksportowane jest na potrzeby branży papierniczej tego biurowego narodu... Padają kilkusetletnie i kilkudziesięciometrowe eukaliptusy. Koncerny drzewne zastraszają ekologów, podtruwają zwierzęta, skutecznie lobbują we własnych interesach... Osobiście uważam, że priorytetami dla ludzkości powinno być ochronienie tych rejonów, które są światem w miniaturce. A takim światem jest Tasmania.


Tą witrynę polecam jeśli chcesz odwiedzić Tasmanię, ale jeśli masz trochę oleju w głowie.
( ) Inspiracje tasmańskie ( ) Ciekawie zrobiona mapa