Skopiuj CSS
poniedziałek, 28 listopada 2005

Rajd Paryż - Dakar. Francja, Hiszpania. Maroko, Mauretania, Mali, Senegal. Ponad 1400 uczestników. Puszczeni "samopas" w trasę, utopioną w milionach ton piasku, gdzie nie ma żywej duszy w promieniu 100, 200 kilometrów. Jednak w erze GPSów zgubić się nie mogą. Na zdjęciu świeże ślady po zawodnikach. Widziane, zaznaczam, z kosmosu. Utrzymają się do najbliższej burzy piaskowej

sobota, 26 listopada 2005

Dziś odbyłem podróż wzdłuż wybrzeża najmniejszego kontynentu świata. Jednocześnie największej wyspy świata. Skupiłem się głównie na różnorodności australijskiego wybrzeża. Szególnie ujsć rzek do Oceanu. Przedziwne formy urzekają swoją formą. Osobom z bójną wyobraźnią oddaje pole do popisu

AUSNW

Australia północno - wschodnia. Górzyste wybrzeże tropikalne

AUSS

Australia południowa. Nieopodal Deltu Murray-Darling, największej rzeki Australii.

AUSW

Australia wschodnia. Klifowe wybrzeże poszarpane przez Ocean Indyjski i pustynia. Kojarzy mi się z którym popularnym stylem malarskim.

Absolutne arcydzieło rzeki Fitzroy. Australia wschodnia.

AUSC

Australia środkowa. Jezioro Eyre.

AUSNE

Australia północno - wschodnia. Nieopodal Wielkiej Rafy Koralowej.

AUSSC

Australia południowa. Port Augusta

piątek, 18 listopada 2005

Antarktyda.Oto jej kształt. Pokrywają ją ody, które miejscami przekraczają 3 km grubości. Tutaj odnotowano najniższą temperaturę na Ziemii -89,2°C (Wostok). Biorąc pod uwagę średnie wysokości kontynentów, Antarktyda jest najwyżej wzniesionym kontynentem na Ziemi (średnia wysokość 2040 m). Długość lini brzegowej wynosi 27 000 km, z czego tylko ok 4% to brzegi skalne lub kamieniste plaże. Resztę stanowią brzegi lodowe lądolodu, lodowe klify oraz bariery lodowców szelfowych.

Powierzchnia - 14,1 mln km2, Średnia grubość lodu - 1880 m, Maksymalna wysokość - Vinson - 5140 m npm, Najniższa depresja (podlodowcowa) - Rów Bentleya - (-2538 m ppm)

środa, 16 listopada 2005

Kolejny raz przenosimy się na Półwysep Arabski. Jeden z najbogatszych regionów świata z jednymi z najuboższych ziem na świecie. Ale Arab potrafi. Na tych poletkach na środku pustyni hoduje się zboże, czasem nawet ryż. Woda doprowadzana jest dłguimi wodociagami bąź pobierana z... (jak to u Arabów ) odwiertów. W tym momencie pada mit Oazy ze studnią i kilkoma palmami. Współczesne oazy wyglądają tak.

Egipcjanie natomiast stosują inną metodę. Stopniowo, pole po polu rozszerzają tereny rolnicze. Gdy te juz funkcjonujące nawadniają i zmieniają charakter przyległej pustyni istnieje szansa, że stworzy się nowe pole. Gdy te się przyjmie, działa podobnie na dalsze tereny. Oczywiście kluczem do sukcesu jest właściwa irygacja.

A Rosjanie? Niby tereny wokół ujscia Wołgi, największej rzeki Europy są jedynie półpustynne, nie pokusili się o ujarzmienie tych terenów. Oczywiście ejdynei wzdłuż doliny Wołgi rozwinęło sie rolnictwo (głównie ryż). Połacie pustych stepów, piasków rozciągają się na przestrzeni kilkuset tysiecy kilometrów kwadratowych. Ten naród nigdy nie zdawał sobie sprawy ze skarbu jaki posiada. Bo posiadanie jeszcze o niczym nie świadczy. W państwach Arabskich woda i ziemia to dziś skarby cenniejsze nawet od ropy. Czy przyjdzie czas na handel ziemią?

niedziela, 13 listopada 2005

Stolica Korei Południowej. Seul. Nocą. Według specjalistów niebawem jedno z najwiekszych miast świata o ile nie największe. Z resztą srodek ciężkości świata ma się za kilkadziesiąt lat przenieść do trójkąta Pekin Seul Tokio.

niedziela, 06 listopada 2005
Wolicie zdjęcia w konwencji dawnej? Czyli z wysoka. Te z pierwszych 4 miesiecy? Czy te bardziej "inwigilujące", szpiegujące z bliska te ostatnie? A moze i te i te? na zmiane. Czekam na opinie i sugestie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich spacerujących po wystawie :) wasz kustosz ;)
22:22, emenefix
Link Komentarze (5) »

Stado Antylop Onyks na pustyni Kalahari, ucieka przed gepardem. Bliżej się już nie da. Aż czuć jak pył spod kopyt wpada nam do nosów.

Wodospad Wictorii. Tak blisko jak nigdy. Aż czuć wilgoć z unoszonych kropelek pary wodnej

wtorek, 01 listopada 2005

Kilka zdjęć z projektu Megaflyover Images, J. Michaela Faya z National Geographic. Czyli Afryka dzika, wcale nie odkryta. Miłego oglądania

Ferma, ja której uprawia się... ostrygi, małże. Smaczne. W Namibii jednak to jak ziarna zbóż.

Obok jednej z najgorętszych pustyń na świecie - foki. Tak tak. Czasem pojawiają się tutaj też pingwiny.

Jedno z rozsianych po bezkresach Namibii miast. Specyficzna oaza. Wyrosła nie wokół wody, ale wokół diamentów. Diamenty to skarb narodowy Namibii.

Pustynia Namib. Piękna wydma w kształcie wału. Wbrew pozorom bardzo rzadki to kształt