Skopiuj CSS
sobota, 18 lutego 2006

Na blogu TerraObserwer autor reklamuje nowy plugin do WorldWinda, pokazujący zasięg oceanów i mórz po dowolnym podniesieniu bądź obniżeniu ich poziomu. I super! Przyznacie, że to gratka nie tylko dla maniaków, snujących różne futurystyczne wizje. Gdańsk pod wodą, Warszawa portem, "grzeszna Holandia" znika z mapy świata, Anglia archipelagiem, Dania niczym Malediwy. Jeśli ziemskie lody będą jednak zanikać tak radykalnie, jak w obecnym tempie, świat za kilkaset lat (może nwet szybiej) istotnie może zmierzać w tym keirunku. Czy rozpocznie się wojna światowa... o ziemię?
Zdjęcia pokazują poziom podwyższony o 80 metrów

wtorek, 14 lutego 2006

   

Igrzyska Olimpijskie Turyn 2006 w pełni. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że większość konkurencji nie odbywa się w tym mieście, ba, nie odbywa się w okolicach miasta. Odbywa się ponad sto kilometrów od Turynu! No tak skoro Turyn leży na typowej równinie. Zobaczyć to możecie, klikając na pierwsze zdjęcie. Teraz możemy sobie zadać pytanie: Więc dlaczego igrzysk olimpijskich nie zorganizować w Krakowie? Słowo Kraków, znane jest na całym świecie, miejsc noclegowych jest sporo, infrastruktura poprawna. Pociągnąć tylko zakopiankę i szybką kolej na Podhale, jakąś szybką trasę na Sądecczyznę i Żywiecczyznę. Lotnisko w Balicach obecnie rządzi, może jakieś na Podhalu by się jeszcze przydało. Podpiąć coś wygodnego do autostrady na Słowacji. Czy nie uważacie, że jest to większa szansa niż olimpiada tylko w Zakopanem? Wydaje się, że skończyła się epoka igrzysk, umieszczonych wokół jednej miejscowości. Teraz czas na całe pasma górskie, regiony, doliny. Areny olimpijskie można usadowić oprócz Zakopanego i Krakowa: w Krynicy, Zawoi, Bukowinie, w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Wszystko to w promieniu podobnym jak Turyn2006.


       
Widok ( ) Mapa ( ) Dolina Susa ( ) Stadion  ( ) Pragelato: skocznie,  trasy biegowe ( ) Sestriere ( ) Jezioro Cenis


Acha i jeszcze mała ciekawostka. Spójrzcie na listę miast, kandydujących już oficjalnie do zorganizowania zimowych Igrzysk w roku 2014. ( wcześniej z wyścigu wycofały się takie miasta jak: Andora la Vella, francuskie Annecy, tureckie Erzurum, chiński Harbin, Monachium ( a propos odległosci od gór ;) ), szwedzki Ostersund, amerykańskie Reno, norweskie Tromsoe i Zurych ) Decyzja zapada za rok. Oj, będzie się działo ;)

Ałmaty - Kazachstan ( ) Barjomi - Gruzja ( ) Jaca - Hiszpania ( ) Pyeongchang - Korea Południowa ( ) Salzburg - Austra ( ) Soczi - Rosja ( ) Sofia - Bułgaria

Analizując to na szybko. Odrzucam Kazachów, Gruzinów i (niestety) Rosjan, bo proponowane miejscowości są za blisko terenów napięć, konfliktów i za blisko... terrorystów. Wątpię też aby znów Alpy dostały Olimpiadę więc skreślam i Salzburg. Myślę, że jeśli oferty dobrze przygotują Hiszpanie, Bułgarzy i Koreańczycy to walka roztrzygnie się miedzy tą trójką. Z moim wskazaniem na Koreę.

czwartek, 09 lutego 2006

     

Kto czytał Pachnidło Suskinda? Albo oglądał Vidocq Pitofa? Po przeczytaniu/oglądnieciu, można stracić głowę do tego miasta jak po dobrym, mocnym winie albo obrzydzić się nieodwracalnie jak po tanim... sikaczu. Zdjęcie poniżej to właśnie Paryż tamtych czasów. Najbardziej intrygujące miasto świata.

W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 mln osób (wg spisu ludności z 1999 było to 2 125 246), ale w całym zespole miejskim już ponad 11 mln (w 1999 paryskie aire urbaine zamieszkiwało 11 174 743 osób). Stanowi tym samym największą aglomerację UE).
Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) Rive Droite oraz lewobrzeżną (południową) Rive Gauche.

       
Wielki Paryż ( ) Disneyland parking ( ) Luwr ( ) Stade deFrance ( ) Eiffel Tour ( ) Łuk Triumf. ( ) Notre Dame ( ) Disneyland

( ) Oficjalna strona miasta Paryż ( ) Paryż przedwojenny - fotografie ( ) I coś dla weekendowiczów ( )Futbol to narodowy sport Amerykanów, futbol amerykański oczywiście, a SuperBowl to co roku najliczniej oglądane wydarzenie telewizyjne. W tym roku spotkanie obejrzało ok. 1 miliarda kibiców z 225 krajów całego świata. Brylowali Pittsburg Steelers. Mecze SuperBowl słyną z tego, że w ich przerwie na scenie ustawionej na środku stadionu występuje wielka gwiazda muzyczna. W tym roku mecz uświetnili legendarni Rolling Stones. Rok temu Justin Timberlake i Janet Jackson. Dobrze pamiętacie co z tego wyszło ;) Acha, cena czasu reklamowego w przerwie finału - 2 mln dolarów za 30 sekund. Kliknijcie tutaj, a zobaczycie więcej miasta Detroit, ze stadionem w roli głównej. Stolicy motoryzacji i miejsca tegorocznego finału Superbowl. Good luck.
niedziela, 05 lutego 2006

Kto nie zna Rzymu, niech się wstydzi. Jedna z najsłynniejszych stolic Europy, świata, położona między siedmioma wzgórzami tam gdzie Tyber ucieka Górom Apenińskim i krętym korytem spieszy do nieodległego morza. 3 miliony mieszkańców, kilka milionów wąskich uliczek, dających chronienie przed piekącym słońcem. Gwar, tumult, ciągły ruch. Rzym miasto niezliczonych muzeów. Rzym miasto setek tysięcy skuterów. Rzym, obok Aten, miasto najwiekszej ilości starożytnych pamiątek.


Stadion olimpijski ( ) Forum ( ) Stare miasto ( ) Plac Św. Piotra ( ) Lotnisko Fiumicino ( ) Koloseum

Tak wygląda oficjana strona miasta Rzym. Serdecznie zapraszam również do pooglądania innych zdjęć Rzymu (tym razem horyzontalnie) w tej galerii, albo pospacerowanie po wirtualnym Rzymie. Dla chętnych do odwiedzenia Stolicy Włoch np. w weekend polecam taką stronę.


piątek, 03 lutego 2006

Zespół miejski Kairu (oficjalna, arabska nazwa miasta to "al-Qahira) to 15,2 mln mieszkańców (największe miasto Afryki). Nie ma dokładnych statystyk na temat ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Około 2 mln osób mieszka w tzw. "Mieście zmarłych". To niesamowicie zróżnicowane miasto jest pierwszym bohaterem nowego cyklu na ziemia.blox.pl. Miejskie fotogalerie z kosmosu.


Centrum ( ) Piramidy, Giza ( ) Międzynar. Port lotniczy Kair ( ) Różnica standardów ( ) Dworzec kolejowy

Budowa osiedla ( ) gotowe osiedle kondominialne ( ) nietypowe kairskie "blokowisko" ( ) Przedmieścia na pustyni

Tzw "Miasto Umarłych" ( ) kompleks sportowy ( ) węzeł drogowy w godzinach szczytu