Skopiuj CSS
niedziela, 29 stycznia 2006

Zamiennie traktowane nazwy w mediach. Katowice, Chorzów. Teren Targów znajduje się na obrzeżach znanego wszystkim Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Niedaleko siedziby TV Katowice i Stadionu GKS. Najmocniej przepraszam za jakośc zdjęcia. Niestety nie mam narazie możliwości udostępnienia dokładniejszego.

12:07, emenefix
Link Komentarze (5) »
poniedziałek, 23 stycznia 2006

Tak, tak. Ten tytuł to nie omamy spowodowane załzawionymi przez mróz oczyma. To jedna z całkowicie prawdziwych teorii. Jedną ze składowych ocieplenia klimatu są coraz częstsze ekstrema. łatwo mówić "nie popadajmy w skrajności". Wydaje się, iż nie ma odwrotu. Lodowce topnieją, Holandia utonie za 50 - 100 lat, granice klimatyczne przesuwają się w kierunku biegunów.
Jednak mimo ocieplenia klimatu mamy do czynienia z falami wyjątkowych mrozów, czy z niespotykanymi od kilkunastu lat obfitymi opadami śniegu. Traktowane przez meteorologów jako poważne odchylenia od normy gwałtowne opady śniegu i huraganowe wiatry odnotowano również w latach 1981, 1982, 1984 i 1987. Wyjątkowo silne mrozy (do -35 st. C) miały miejsce na przełomie lat 1984/85 i 1986/87 oraz oczywiście słynna zima stulecia z 1978, do której niewiele nam brakuje. To znaczy termometrowo już jej dorywnaliśmy tylko śniegowo wciąż krucho.

wtorek, 17 stycznia 2006

Od kilku tygodni w USA panuje poruszenie. Ufolodzy szaleją. Dzięki popularnemu GoogleEarth, wyłapano, bądź co bądź, niezindenyfikowany obiekt latający, nad jednym z miasteczek Florydy. Zdjęcie te łączami internetowymi obiegło wzdłuz i wszerz całę Stany. Czyżby coś "wymsknęło" się ze "Strefy 11"?

poniedziałek, 16 stycznia 2006

Dziś po krótkim przelocie nad planetą zrozumiałem tą prawdę. Ujrzałem dowody. One istotnie istnieją. Pochowały się tam gdzie nie sięga wzrok zwykłego powierzchniowca.

Zielony smok z Senegalu. Stoi na straży Afryki. Wyjeguje się na piaskach Sahary.

Ukraińskie smoczysko z tego Dniestra. Wije się po całej Europie, żywi się tłustymi krowami.

Tejemniczy jaszczur przykrywa rzekę Lenę na Syberii. Musi być gruboskórny.

A to jęzor olbrzymiego białego smoka, który śpi od Islandią. Bóstwo Wikingów. Od czasu do czasu zionie i ogniem

niedziela, 15 stycznia 2006

Kto oglądał "Goldeneye"? Ja oglądałem. Kilka razy. Jako zapalony fan agenta 007. Widzicie na zdjęciu ogromny radioteleskop, o średnicy ponad 300 metrów w obserwatorium satelitarnym Arecibo na Puerto Rico. Niesamowita scena pojedynku Jamesa Bonda i Natalyi Simonovej. Tej co miała ścisk w udach :D
środa, 11 stycznia 2006

Wycinka puszczy tropikalnej w Kamerunie. Jak widać dla celów rolniczych. Łatwo domyśleć się co za niedługi czas stanie się z pozostałymi ciemnozielonymi planami. Pododawajcie w wyobraźni do siebie takich zdjęć jak te, kilkanaście...

Hmm. Czy to wystarczające usprawiedliwienie? Crsted Butte Mountain w Górach Skalistych, posiekana jak kapusta. Raj dla narciarzy, stał się piekłem dla tamtejszych zwierząt. No na logikę. Przykładowy jeleń, chce przejść kilka kilometrów. Kiedyś przedzierał się lasem.

A z naszego podwórka wybrałem Puszczę Notecką. Jeden z największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Załóżmy, że wszystko jest pod kontrolą. Że wycinki są kontrolowane a wtórne zalesianie działa. Załóżmy.

wtorek, 10 stycznia 2006

Ukraina przyciśnięta gazowym terrorem, skapitulowała. Nowa, niezwykle tajemnicza umowa nie była zbyt dobrym posunięciem. Wydaje się, że Ukraina zbyt szybko złożyła broń. Tymczasem warto wspomnieć o zapomnianym i dosyć niedocenianym regionie, który mógłby stanowić antidotum problemu. Nie tylko dla Ukrainy ale i dla Polski, Europy. Środkowy Wschód to jedno z najzasobniejszych w ropę a szczególnie gaz. Gaz z Tukmenistanu czy Uzbekistanu nie dosyć, że tańszy niż rosyjski to i jakościowo nie aż tak bardzo gorszy. Państwa o tak słabym rozwoju gospodaczym będą starały robić się wszystko we własnym interesie aby zarobić na surowcach. Gaz możnaby podciągnąć dnem Morza Kaspijskiego do Azerbejdżanu. Polska na początku XXw. odkryła wogóle pokłady ropy i gazu w tym kraju. na zdjęciu szyby naftowe niedaleko Baku. Znane np z filmu i książki "Przedwiośnie".

PKN Orlen po tak długiej przerwie pragnie podobno pomóc historii zatoczyć koło i wrócić na te tereny. Po ropę i gaz oczywiście. Dalej już tylko można właczyć w rozbudowaną sieć transportową, poprzez Gruzję, na wschód. Tym bardziej że Turcja, Gruzja i kraje zachodniej Europy, stają na głowie, aby dnem Morza Czarnego układać rurociągi/gazociągi, z Kaukazu i basenu Morza Kaspijskiego, które raz na zawsze uniezależnią wszystkich od Rosjan. Jednak albo to lobby rosyjskich koncernów na państwa ościenne jest tak wielkie, albo niezdolność do analiz geopolitycznych i planowania jakichkolwiek alternatyw tych państw tak słaba i łatwo gaszona. W efekcie mamy właśnie takie skutki.

niedziela, 08 stycznia 2006

Takie zdjecie w końcu musiało się pojawić. A kto wie co to za miasto? Kilka sekund namysłu i następnie kliknijcie tutaj po odpowiedź ;)

środa, 04 stycznia 2006

Płaskowyż Nazca w Peru. Oj tutaj się działo. Na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów ! kwadratowych na jałowym podłożu wykreślono system linii ciągłych i łamanych, które można odczytać jedynie z lotu ptaka ( i z kosmosu ) Jeśli robiła to ręka ludzka, a wydaje mi się, że tak, to była to praca niezwykle żmudna i precyzyjna. Wrzucam więc do tego samego worka co egipskie piramidy. Różne kształty i rysunki. "Małpa" mnie tak nie ciekawi, jak np "pasy startowe". A tutaj możecie zobaczyć "kolibra". A tutaj post jednego z bloxowiczów traktujący wokół tego zjawiska.

W "wielkim jabłku", jak zwie się Nowy Jork istnieje miejsce zwane Central Parkiem. Jeśli scena jakiegokolwiek filmu rozgrywa się w NY i jednocześnie w parku to daję głowę że w 99% przypadków to Cetral Park (Np Kevin sam w nowym Jorku). Planowano go od początku powstania miasta. Juz w "Gangach Nowego Jorku" widzimy to jako neizabudowany zielony rewir, gniazdo bandytów i kryjówek mafii. Dziś płuco, las, jeziora, łąki, w jednym. Patrząc na całe miasto, wydaje się malutki w rzeczywistości to moloch. Kilkakrotnie większy niż Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Rzut oka z góry i z symulowanego lotu. Ten najwyższy budynek w tle, to oczywiście Empire State Building, na który to wspiął się np King Kong ;)

 
1 , 2