Blog > Komentarze do wpisu

Tybet ze skał i piasku

Zmiana krajobrazów. Patelnia pustynna wnętrza Azji, płynące ku południu rzeki, zagrodzone łańcuchem Himalajów, tworzą rozlewiska i jeziora.


Wyżyna Tybetańskawyżyna w Azji, położona na północ od Himalajów. Ponad jej płaskowyżem o wysokości 4500 m n.p.m. do 5000 m n.p.m. wznoszą się pasma górskie takie jak Himalaje, Kunlun, Karakorum. Zajmuje powierzchnię 2,5 mln km². Wyżyna Tybetańska jest wyżyną lessową o kilkusetmetrowej grubości.


Jej nazwa pochodzi od Tybetu, który w całości leży na jej obszarze. Jest ona bardzo ogromna. Klimat Wyżyny Tybetańskiej jest wybitnie kontynentalny. Średnie temperatury zimą wahają się w granicach od +9 do -13°C (choć często zdarzają się mrozy poniżej -20°C), zaś latem średnie temperatury utrzymują się w zakresie od +10 do +27° z dużą amplitudą między dniem i nocą.Miejscowa ludność wywodzi się od wędrownych plemion, które wyemigrowały na wschód z obszarów Azji Środkowej i osiedliły się na Wyżynie TybetańskiejV wieku n.e. Tybetańczycy są spokrewnieni z mieszkańcami współczesnej Birmy.
okołoStara legenda głosi, że to od niej rozpczęło się życie . Jest wiele takich legend, powstało nawet wierzenie "Tybatualua". Ludzie wierzą, że to w Tybecie urodził się Jezus i stamtąd przybył do Europy. Legenda o niebiańskim Tybetańczyku nakierowuje nas na trop pierwszych ludzi w tym miejscu. Tam podobno istnieją miejsca, w których temperatura rośnie w tempie (1 stopien co 1 min.)i tak do 50, a potem znowu spada o jeden stopien na minutę do ok. -44 stopni Celsjusza.
(dane: wikipedia.pl)


czwartek, 27 września 2007, emenefix

Polecane wpisy

  • Kairouan. Święte miasto Islamu

    Gdzieś na pustkowiach tunezyjskiego Sahelu (czyli krainy stepowo - sawannowej, gdzie roślinność śródziemnomorska przechodzi w półpustynną) znajduje się Kairouan

  • Pasterz uśmiecha się w Czadzie

    Może tego nie widać, ale pasterz który zawędrował do studni w jednej z okresowych dolin Wadi w Czadzie - uśmiecha się. Google oferuje jeszcze większe zbliżenie.

  • Cesky Krumlov

    Czyli odkryłem amapy.atlas.cz

Komentarze
narod.ovviec
2007/10/06 22:15:44
Tybet też będzie polski. i Amazonka też. Jak już brawurowo prowadzona przez Wodza Polaków Jarosława Wielkiego Kaczyńskiego zwyćięży w militarnym konflikcie rosję, to Polskę będzie czekać nieunikniony konflikt z chinami.
Natomiast Amazonka będzie nasza dzięki imigracji, która widząc wielkość naszego Wodza na frontach europy (gdy zwycięża i kolonizuje niemcy i francję) zjednoczy się, przypominając sobie o polskich korzeniach i zacznie przejmować władzę w Amerykach, co z czasem spowoduje, że zostanę one włączone do Wielkiej Katolickiej Polski. A nowy papież Ojciec Dyrektor właczy te ziemie do arcybiskupstwa Licheńskiego.